En değerli kaynağımız; Çalışanlarımız!

Çalışanlarımızın motivasyonlarını arttırmaya yönelik etkin kariyer yönetimi politikası uyguluyoruz

İK Politikamız

Aktifedt olarak müşterilerimize en iyi hizmeti ulaştırmanın birinci yolunu nitelikli ve proaktif işgücü ile gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. Bunu sağlarkende en önemlisi müşteri odaklı yaklaşımımız ile paralellik gösterecek doğru insan ve doğru iş planmasını gerçekleştirmektir. İş hedeflerimiz ve stratejilerimiz doğrultusunda ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamayı, en verimli şekilde değerlendirmeyi ve sürekliliği sağlamayı hedefliyoruz.

İnsan Kaynakları politikamızın temelini çalışan memnuniyeti oluşturmaktadır. Çalışanlarımızın her biri bir aile ferdi olarak tanımlanır ve işe alım sürecinden başlayan kurum kültürü yolculuğunu işin devamında her alana yaymaya çalışıyoruz.

İşe Alım Süreci

Birimlerimizde oluşabilecek açık pozisyonlarla ilgili anlaşmalı kurumların internet siteleri üzerinden bize ulaşan başvurular, şahsi başvurular, referans üzerine gelen ve havuzumuzda toplanan başvurular, İnsan Kaynakları Departmanımız tarafından değerlendirilerek ilgili birim amirlerine ulaştırılır. İki aşamalı olarak iş görüşmeleri gerçekleştirilerek adayların mesleki bilgi ve becerileri, eğitim düzeyleri, ahlaki değerleri ve takım çalışmalarında ekip ile uyum sağlayabilirliği değerlendirilerek işe alım gerçekleştirilmektedir.

Eğitim ve Oryantasyon

İşe alımları gerçekleşen çalışanlarımızın bir aylık birebir eğitimler ile oryantasyonları gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte kişiye işin teknik özelliklerinin yanı sıra kurum kültürü de kazandırılmaktadır.

Eğitim planlarımız teknik eğitimler ve sosyal eğitimler olarak iki gruba ayrılarak gerçekleştirilir. Teknik eğitimler birimler bazında, sosyal eğitimler ise tüm çalışanlarımıza hayatın içinden her alan için planlanarak gerçekleştirilir. Eğitimlerimizin amacı iş kalitesini artırmakla birlikte çalışanlarımızın vizyonlarını geliştirmektir.

Performans Değerlendirme

Performans değerlendirme süreci yılda 2 kez 6 aylık periyodlar halinde yapılarak çalışanlarımızın iş verimliliği değerlendirilir. Kurumumuzda görevi ne olursa olsun bireylerin çalışmalarını, etkinliklerini, eksikliklerini, yeterliliklerini, fazlalıklarını değerlendirerek kendilerini tanımalarının önemini bilerek hareket ediyoruz.

Ücret yapıları ve atamalarda gerçekleştirdiğimiz performans değerlendirmeleri ışığında planlanmaktadır.

Staj Süreci

Meslek Lisesi, Ön Lisans ve Lisan öğrencilerine staj imkanı sunarak öğrenimleri boyunca edinmiş oldukları teorik bilgilerini iş yaşımına aktarmalarına olanak sağlamaktayız.

Staj sürecinde başarılı olan öğrencilerimiz için kariyer planlaması yapma olanağı da sunmaktayız.

Bunun yanında topluma ve ülkemize katkı sağlamayı kendimize bir görev bilmekteyiz.